Witajcie na moim blogu. Moją pasją, jak i kierunkiem studiów, jest automatyka i robotyka. Jest to dziedzina nauki, która zajmuje się procesami technologicznymi i przemysłowymi.

Dlaczego automatyka?

Od dzieciństwa pasjonuję się technologią. Najbardziej niesamowity jest sposób działania tego wszystkiego. W ciągu całego swojego życia nabyłem trochę wiedzy, czytałem książki, oglądałem filmy. Dodatkowo studiując ten kierunek, chciałbym związać swoją przyszłość właśnie z automatyką. Postanowiłem, że blog to najlepsza możliwość, aby móc się podzielić moją wiedzą z innymi ludźmi.

369891979_182405361e_z

Czym się dokładniej zajmuje automatyka?

Automatykę można podzielić na kilka różnych dziedzin. Automatyka przemysłowa zajmuje się m.in. przemysłem wydobywczym i metalurgicznym, a także procesami chemicznymi, liniami produkcyjnymi w fabrykach, czy sieciami użyteczności publicznej. Kolejną kategorią jest automatyka budynkowa i domowa, czyli zaawansowane schematy techniczne budynków. Można także wyróżnić automatykę środków transportu, automatykę systemów wojskowych, biologicznych, medycznych, czy rolniczych.

To tak naprawdę bardzo szeroka dziedzina nauki. Wiele sprzętów elektronicznych i procesów można podpiąć pod automatykę. Ważne jest to, aby procesy odbywały się bez udziału człowieka (albo z bardzo ograniczonym udziałem).

2469516605_b759227c87_z

Co łączy się z automatyką?

Do automatyki można też podłączyć takie dziedziny nauki, jak informatyka, robotyka, mechatronika i bionika. Są one wykorzystywane do pracy nad automatyką, np. do analizy, czy sterowania.