Platformy wiertnicze mają duży związek z dziedziną automatyki. Automatykę przemysłową wykorzystuje się w przemyśle wydobywczym, mineralnym i metalurgicznym. Dziś parę słów o życiu na platformach wiertniczych.

Zarobki

Zarobki na platformach wiertniczych są ogromne. W kilka dni można zarobić tyle, co w Polsce przez miesiąc. Średni dobowy zarobek na platformie wynosi 200 dolarów, czyli około 740 złotych. Jeśli posiadasz odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, Twoje zarobki rosną. Możesz zarobić nawet 500 dolarów dziennie, czyli przy obecnym kursie dolara jest to około 1850 zł. Przypomnę tylko, że najniższe miesięczne wynagrodzenie w Polsce wynosi netto… 1286 zł.

Ciężka praca

Wynagrodzenie jest bardzo kuszące, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, jak ciężka jest to praca. Zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Warunki atmosferyczne nie zawsze sprzyjają pracy. Narzędzia niezbędne do pracy potrafią ważyć nawet 300 kilogramów. Dodatkowo rozłąka z najbliższymi na długi czas – pracownicy często miesiącami nie widzą swoich żon i dzieci. Platformy znajdują się na morzach, daleko od wybrzeży naszego kraju. Brak jakichkolwiek rozrywek, nie ma dokąd wyjść po pracy, aby móc się zrelaksować. Nie każdy nadaje się do takiej pracy.

15239838875_19c8d43642_z