Automatyka obecna jest także w przemyśle wydobywczym, czyli w kopalniach. Najbardziej popularne w Polsce są kopalnie węgla kamiennego. Na terenie całej Polski znajduje się ich aż trzydzieści, głównie na Górnym Śląsku, Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie. Jak wygląda praca w kopalniach?

Na pewno warto wiedzieć, że nie jest to lekka praca. Najchętniej przyjmują absolwentów szkół górniczych, którzy mają już pojęcie, o co w tym wszystkim chodzi. Oczywiście rekrutacje są tylko raz na jakiś czas i wtedy warto złożyć swoją aplikację.

Niestety często słyszy się o śmierci w kopalniach. Nie warto się tym sugerować, gdyż są to pojedyncze przypadki szeroko nagłaśniane w mediach i tym sposobem kopalnie są stawiane w bardzo negatywnym świetle.

Najciekawszym faktem jednak jest to, że pomimo, iż praca w kopalni to ciężka praca fizyczna, to mogą w tej branży pracować również kobiety. Kilka lat temu Polska zniosła zakaz pracy w kopalniach dla kobiet, ze względu na narzuconą z góry przez Unię Europejską konieczność równego traktowania kobiet i mężczyzn. Od tego czasu również kobiety mogą się zatrudnić w tej branży. Jednak kobiety niechętnie podchodzą do pracy górnika. Jeśli już spotkasz kobietę pod ziemią to z reguły jest ona geologiem. Kobiety też często pracują na stanowiskach kierowniczych. Jednak nawet to nie jest społecznie akceptowane przez mężczyzn pracujących w kopalniach. Większość z nich niestety uważa, że kobieta nie nadaje się na takie stanowisko.

14136587825_84281d007f_z